سمینار آشنایی با مدل و فرآیند جایزه ملی مدیریت پروژه

1395-10-12 08:40:57

سمینار آشنایی با مدل و فرآیند جایزه ملی مدیریت پروژه

سمینار آشنایی با مدل و فرآیند جایزه ملی مدیریت پروژه برگزار شد 

اولین دوره از جایزه ملی مدیریت پروژه بر اساس مدل بین المللی PEM در سال 1388 و با تلاش داوطلبانه تعدادی از اعضاء اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران برگزار شد. پس از آن و با استقبال قابل توجه صنایع پروژه محور کشور از این جایزه، انجمن مدیریت پروژه ایران اقدام به ساماندهی و برگزاری سالیانه این جایزه نموده است. بر این اساس طی 6 دوره برگزاری جایزه ملی مدیریت پروژه، تاکنون بیش از 50 پروژۀ مهم از پروژه های کشور بر اساس مدل PEM ارزیابی و سطح تعالی آنها تعیین شده است. با فرض اینکه در هر پروژه به طور متوسط 30 نفر به صورت مستقیم مرتبط با این ارزیابی ها باشند می توان ادعا نمود بیش از 1500 نفر از مدیران و کارشناسان صنایع پروژه محور کشور با مفهوم تعالی پروژه آشنا و به چگونگی دستیابی به آن مسلط شده اند. البته تعداد افرادی که به صورت غیرمستقیم از این فرآیند بهره مند شده اند نیز قابل توجه است.

 

از طرفی دیگر، طی دوره های آموزشی مختلفی که در این سالها برگزار شده است حدود 300 ارزیاب حرفه ای موفق به اخذ گواهینامۀ ارزیابی شده و تعداد قابل توجهی از آنها نیز در ادوار مختلف جایزه، ضمن به اشتراک گذاشتن دانش و تخصص خود در تیم های ارزیابی، تجربیات بسیار ارزشمندی نیز حاصل نموده اند به گونه ای که هم اکنون یک سرمایه اجتماعی مثال زدنی در انجمن مدیریت پروژه ایران شکل گرفته است.

انجمن مدیریت پروژه ایران در آستانه برگزاری مراسم پایانی ششمین دوره از جایزه ملی مدیریت پروژه، اقدام به برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع آشنایی با مدل و فرآیند جایزه ملی مدیریت پروژه نمود تا ضمن ترویج نتایج این اقدام ملی، به علاقه مندانی که قصد همراهی در این زمینه و ثبت نام در فرآیند ارزیابی دارند آگاهی لازم را منتقل نماید.

این نشست 4 ساعته، 14 آذر ماه 1395 در پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با حضور حدود 50 نفر از مدیران و کارشناسان ارشد سازمانهای پروژه محور دولتی و خصوصی برگزار شد.

طی این نشست که با خیر مقدم و توضیحات مختصر آقای دکتر عزیزی (رئیس کمیته جایزه ملی مدیریت پروژه) شروع شد. سپس در ادامه، مدل PEM و فرآیند ارزیابی با استفاده از این مدل توسط آقای مهندس کشاورز (سرارزیاب و عضو کمیته جایزه) ارائه شد. در این بخش سوابق برگزاری این جایزه در داخل و خارج کشور نیز تشریح شد.

در بخش دوم از این نشست، جناب آقای مهندس مسگری جانشین مدیرعامل گروه تخصصی شهید رجایی به ارائه تجربیات و یافته های خود از حضور در فرآیند ارزیابی  ملی و بین المللی پرداختند. مدیریت پروژۀ پل طبیعت که توسط گروه تخصصی شهید رجایی انجام شده بود موفق به کسب تندیس سیمین در دور پنجم جایزه ملی مدیریت پروژه و همچنین کسب تندیس نقره در جایزه بین المللی مدیریت پروژه در سال 2015 شده بود. پس از سخنرانی جناب آقای مهندس مسگری، پانل پرسش و پاسخ با حضور آقایان مهندس مسگری، دکتر عزیزی و مهندس کشاورز برگزار شد و به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ داده شد. این نشست در ساعت 19:30 پایان یافت.

 photo_2016-12-05_09-50-46_fotor_fotor_collage.jpg